Adres Ostim Mah. 1234 (eski57) Sok.
No:93 Yenimahalle/Ankara
Telefon +90 532 151 06 93

Yürüyüş Makarası

Yürüyüş makarası makineyi paletler üzerinde taşır. Ayrıca palet boyunca makineye kılavuzluk yapar. Esas görevi ise makinenin palet üzerinde düzgün yürüyüş yapmasıdır. Gövdesi çelik dökümden yapılan yürüyüş makaraları dış yüzeyinde çift ve tek flanşlı bir yapı bulunur. Makaranın üzerinde döndüğü burç ve mil sistemine sahip olan bu parçalar makineler için çok önemlidir. İçerisindeki milin kendine has bir yağlama sistemi bulunur. Milin kenarlarında çift konik kepçe yer almaktadır. Makara ile mili birbirine bağlayan ise makara kepleridir. Mil makaranın iç kısmındaki kepi ile palet şaşisine bağlıdır. Makinenin büyüklüğüne göre yürüyüş makara sayısı değişebilir. 5 ya da daha fazla olabilir. Çift tek şeklinde takılır ve tüm yüzeyleri bakla yüzeyleri ile temaslıdır.

Yürüyüş Makarası Özellikleri

Yürüyüş makarası kullanım ömrü boyunca yağlanma ve bakıma ihtiyaç göstermeyecek şekilde imal ediliyor. Makaralar kovan sırtı aşıntı ömrünün, flanşların revizyona uygun olması gibi farklı parçalar yeniden kullanılabilir. İki parça halinde olan yürüyüş makara kovanları içerisinde mil ortasında bulunan flanş kovandan gelen yan yükleri absorbe ediyor. Ayrıca makaralarda bronz kaplı yataklar bulunur. Bu yatakların iç kısmı hassas bir şekilde işlenir. Makaralarda konik keçeler kullanılır. Bunlar iki sentetik kauçuk ve metal halkadan meydana gelir. Bu halkalar metal kısımlara basınç uygular. Keçeler ise yürüyüş makarası özellikleri arasında oldukça dayanıklıdır. -40 ile +170 derece arasında kalıcı deformasyona karşı dayanıklıdır.

Yürüyüş Makarası Arıza ve Onarımları

Yürüyüş makarası kontrolleri yapılırken en çok aşınan makaranın kontrolü yapılır ve diğer makaralar içinde bu kabullemeler üzerinden bakım çalışmalarına devam edilir. Yapılacak kontroller arasında aşıntı, gözle fiziki, makaraların alt şasiye bağlantı cıvatalarının kontrolü ve yağ kaçağı kontrolü yer alır. Makaralarda oluşabilecek yürüyüş makarası arızaları arasında ise makara sırt, flanş kenar, flanş üst aşıntıları yer alır. Makara sırt aşıntısında katalog değerlerine bakılır. Aşınma bulunmuyor ise kaynak kullanılarak doldurulabilir. En çok aşıntı ön ve arka makaralarda olabilir. En fazla aşınan makara ile en aşınan makara yer değiştirilebilir. Kullanım alanına ve ebatlarına göre yürüyüş makarası fiyatları farklı aralıklarda yer alır.

En Son Bloglar
Paletli Yürüyüş Sistemi

Paletli Yürüyüş Sistemi

Paletli yürüyüş sistemi kendini yolu üzerinde taşıyan makinelerdir. İtme, riperleme, sökme, kazı gibi çalışmalarda yetersiz kalan lastik tekerli makineler yerine bu sistemler tercih edilmektedir.

İş Makinası Palet Üretimi

İş Makinası Palet Üretimi

İş makinası palet üretimi kullanıldığı iş makinelerine göre değişiklik gösterebilir. Malzemelerine metal ve kauçuk olmak üzere iki kısımda seçenekler bulunur. Metal palet üretimi en çok kullanılan çeşittir. Çoğunlukla çelikten üretilmektedir. Sert ze

Dünyanın En Büyük İş Makineleri

Dünyanın En Büyük İş Makineleri

Dünyanın en büyük iş makineleri şimdiye dek üretilen en büyük iş makineleri arasında sayılabilir. Çalışma mekanizmaları, işlevleri ve tasarımları ile kullanım alanlarında sağladıkları avantajlar dışında pek çok hayranları da bulunur.

Oflaz Palet ile çalışmak ister misiniz?

Oflaz Palet Kurulduğu günden bugüne kadar iş hacmini devamlı genişleterek müşterilerine en iyi hizmeti sağlamıştır.