Adres Ostim Mah. 1234 (eski57) Sok.
No:93 Yenimahalle/Ankara
Telefon +90 532 151 06 93
İstikamet Tekeri Tozalti Kaynak Dolgusu

İstikamet Tekeri Tozalti Kaynak Dolgusu

İstikamet tozalti kaynak dolgusu günümüz sanayisinde en çok kullanılan yüksek kaynak hızına ve erime gücüne sahip kaynak metotlarından biridir. Bu metot demir ve alaşımlarının kaynağı için çok elverişlidir. Kazan, basınçlı kap, gemi, profil gibi alanların imalatında kullanılan  bu yöntem doldurma işlemlerinde de entansif olarak kullanılır. Bir bobinden sağılan kaynak telinin bulunduğu bu tozaltı kaynak tekniği bir motorun tahrik ettiği makaralar arasından dikişe itilir. Ark için gerekli akımı ise memeden alan tel ile iş parçası arasında ark bulunuyor. İş parçası ve kaynak eli arasında ortaya çıkcan sıcaklık ile esas metal ve tel arasında bir kısım erir. Bu şekilde tozaltı kaynak metodu istenilen birleşmeyi sağlar. Arkın sürekli olarak toz yığını altında yanması sayesinde bu usule bu isim verilmiştir.

İstikamet Tozalti Kaynak Dolgusu Avantajları

İstikamet tozalti kaynak dolgusu pek çok açıdan kullanım alanlarına avantaj sağlar. Bunların başında yüksek kaynak gücü ve hızı yer alır. Bu metotta kullanılan akım gücü 200 ile 2000 amper arasındadır. Çok telli tekniklerde bu değer 3000 ampere kadar çıkar. Bu da yüksek erime kuvveti ortaya çıkarır. Bunun yanında kaynak hızı 6 ile 300 m/saat arasında ayarlanır. Bu nedenle bu metot diğerleri mukayese edilemeyecek ölçüde yüksek bir kaynak hızına sahiptir. Bir başka tozaltı kaynak usulü avantajı arasında yüksek nüfuziyet bulunur. Kaynak akım şiddetinin yüksek olması ile bu metotta ağır açmadan bir paso ile 18 mm kalınlığındaki parçalar kaynatılabilir. Bunların yanında enerji tasarrufu da çok önemsenen bir avantajdır. Bu istikamet tozalti kaynak dolgusu metodu ile elektrik enerjisinin büyük bir kısmı kaynak için kullanılır. Yüzde olarak yüzde 68 gibi bir oran karşımıza çıkar.

İstikamet tozalti kaynak dolgusu ile elektrot tasarrufu da sağlanır. Bu metotta sıçrama kaybı bulunmaz. Tel elektrot kullanılarak elektrot artığı gibi bir zayiatta oluşmaz. Emniyetli ve düzgün görünüşlü kaynak dikişi sağlanan tozaltı kaynak revizyonları ile kaynak yeri muntazam ve müessir bir şekilde örtülür. Kaynak dikişi kalitesine kaynak faktör tesir etmemesi de çok önemlidir. Bunlar dışında istikamet tozalti kaynak dolgusu avantajları arasında yüksek ark stabilitesi, özel koruyucu donanımlara ihtiyaç duyulmaması da bulunur.

Oflaz Palet ile çalışmak ister misiniz?

Oflaz Palet Kurulduğu günden bugüne kadar iş hacmini devamlı genişleterek müşterilerine en iyi hizmeti sağlamıştır.