Adres Ostim Mah. 1234 (eski57) Sok.
No:93 Yenimahalle/Ankara
Telefon +90 532 151 06 93
Makara LT Keçe Bakımı

Makara LT Keçe Bakımı

Makara LT keçe bakımı ile yaşanan yağ kaçaklarında keçelerin değişimi yapılır. Bu şekilde oluşabilecek arızaların önüne geçilir. Paletli yürüyüş sisteminde taşıyıcı ve yürüyüş olmak üzere iki tür makara bulunur. Yürüyüş makarası makineyi paletler üzerinde taşır. Palet boyunca iş makinelerine kılavuzluk yapar. Makinenin düzgün yürümesinden sorumludur. Taşıyıcı makara ise istikamet tekeri ile cer dişlisi arasında paleti taşır ve palete kılavuzluk yapar. Her iki makarada da sızdırmalık elemanı olarak keçe elemanı bulunur. Çift konik keçe olarak isimlendirilen bu kısımlarda yağ kaçakları oluşabilir. Bu durumlarda çeşitli arızalar oluşur ve iş makinesinin yürüyüş aksamı zarar görür. Yapılan keçe bakımı ile arızaların önüne geçilmiş olur.

Makara LT keçe bakımı çok önemlidir. Keçeler burç ile pim arasında yer alır. Aşındırıcı parçacıkların girmesini önler. Ayrıca yan yükleri taşıyan elemanlardır. Keçelerin ömrü pim- burç döndürme ömrüne eşit olması gereklidir. Önemli olan kısım ise bu süre boyunca esnekliğini kaybetmemesidir. Kuru paletlerde çelik keçeler kullanmaktadır. Bunların kullanımı ile pim- burç iç aşıntı ömründe yüzde 30’luk artış olur. Konik şekilli pullar olup çift olarak kullanılıyor. Bakladaki keçeler ise yuvalarına takılmaktadır. Montajda ikisi bir tarafa gelir. İkisi diğer tarafa gelir şeklinde her pim için toplamda 4 adet keçe kullanılır. Palet zinciri oluşturulurken ise preslemeden kaynaklı konik pullar düzleşir. Bu alanda keçe görevi görür.

Makara LT keçe bakımı yapıldığında arıza oluşumu engellenir. Pullar kendileri aşınsa burç ve baklayı aşındırmayacak şekilde tasarlanır. Çelik keçeler ise ikinci defa kullanılmaz. Bu nedenle değişimleri gereklidir. Yağlı paletlerde ise pim- burç iç aşıntısını önlemek amacı ile tasarlanan keçeler içerideki yağlama yağının dışarı sızmasını önler. Yan yüklerde bu sırada absorbe olur. Keçe takımı kauçuk halka ve plastik keçeden oluşur. Keçe burcun alınan basar ve her taraftan eşit kuvvetle basmasını sağlar. Bu nedenle keçelerin bakımı çok önemlidir. Keçelerin en fazla çalışma sıcaklığı 70 derece olabilir. Daha yüksek sıcaklıklarda keçe özelliğini kaybeder. Ya da ömrü daha hızlı bir şekilde kısalır.

Oflaz Palet ile çalışmak ister misiniz?

Oflaz Palet Kurulduğu günden bugüne kadar iş hacmini devamlı genişleterek müşterilerine en iyi hizmeti sağlamıştır.