Adres Ostim Mah. 1234 (eski57) Sok.
No:93 Yenimahalle/Ankara
Telefon +90 532 151 06 93

Rim Dişlisi

Rim dişlisi aracı hareket ettiren ana elamanlardandır. Aldığı hareketi burçlar sayesinde paletlere aktarır. Bir zincir dişli sistemi olan palet gurubunu tahrik eden bu parçanın aşınması ve momenti oldukça fazladır. Bu parça hareket almak için planet dişli grubunu kullanır. Esas olarak rim dişlileri palete dönüş hareketi sağlar. Tasarımına, ağırlığına ve türüne göre farklı alanlarda kullanılan çeşitleri vardır. İş makineleri gibi büyük araçların daha verimli bir sistemde çalışabilmesi için kullanılan her parçanın kaliteli olmasına dikkat edilmelidir. Özellikle rim dişlisi çeşitleri hareket sağladığı için kullanım alanı ile en uygun modeller tercih edilmesi önemlidir.

Rim Dişlisi Yapısı

Rim dişlisi ömrü bakımından burcun bir tarafına eşit olmalıdır. Bunun için çatlamalara karşı yüksek mukavemete sahiptir. Yapısı yüksek sertlik derinliğe sahip çelikten yapılır. Bu şekilde burçlar ile iyi bir uyum ortaya çıkarır. Makinenin diğer kısmında da rim dişlisi modelleri bulunur. Bunlarla değişim yapılarak dişlilerin ömrü uzatılabilir. Sıvanma ortamlarında kullanılan kar/ çamur tipi parçalarda bulunur. Bunlarda standart parçalar bulunur. Sadece diş dibi kenarlarının içeriye doğru olması burç ve diş arasındaki malzemenin dışarı atılmasını sağlar. Bu rim dişlisi parçaları hem yağlı hem de kuru paletlerde kullanılabilir. Çalışma sisteminde ise hidrolik motor bulunur. Motor ile mil hem planet dişlerini hem de ona bağlı tamburu döndürmektedir. Bu şekilde tambura cıvatalar bağlanır. Ve dişliler döner. Bu da paletin hareket etmesine imkan verir.

Rim Dişlisi Çeşitleri

Rim dişlisi türleri arasında farklı modeller bulunur. Bunlardan biri tek parçalı modeldir. Bu eski makinelerde, kaynaklı veya cıvatalı rimler de kullanılır. Bunların değişimi için paletin sökülüp takılması gereklidir. Bu nedenle işçilik masrafı fazladır. Makinenin boşta bekleme süresi de uzun olacaktır. Çok parçalı rim dişlisi çeşidi ise günümüzde en çok kullanılan modellerdir. Dişli kısım parçalıdır. Bu da cer dişlisi gövdesine cıvataları ile bağlanmaktadır. Aşınma durumunda parçalar değiştirilerek pratik bir şekilde değişim sağlanır. Sprocket modeli de tek parçadır. Ancak diğer rim dişlisi modeli arasındaki farkı daha hafif olmasıdır. Bununda ana nedeni iç çapının daha büyük olmasıdır.

En Son Bloglar
Paletli Yürüyüş Sistemi

Paletli Yürüyüş Sistemi

Paletli yürüyüş sistemi kendini yolu üzerinde taşıyan makinelerdir. İtme, riperleme, sökme, kazı gibi çalışmalarda yetersiz kalan lastik tekerli makineler yerine bu sistemler tercih edilmektedir.

İş Makinası Palet Üretimi

İş Makinası Palet Üretimi

İş makinası palet üretimi kullanıldığı iş makinelerine göre değişiklik gösterebilir. Malzemelerine metal ve kauçuk olmak üzere iki kısımda seçenekler bulunur. Metal palet üretimi en çok kullanılan çeşittir. Çoğunlukla çelikten üretilmektedir. Sert ze

Dünyanın En Büyük İş Makineleri

Dünyanın En Büyük İş Makineleri

Dünyanın en büyük iş makineleri şimdiye dek üretilen en büyük iş makineleri arasında sayılabilir. Çalışma mekanizmaları, işlevleri ve tasarımları ile kullanım alanlarında sağladıkları avantajlar dışında pek çok hayranları da bulunur.

Oflaz Palet ile çalışmak ister misiniz?

Oflaz Palet Kurulduğu günden bugüne kadar iş hacmini devamlı genişleterek müşterilerine en iyi hizmeti sağlamıştır.